04

HAZİRAN, 2016
Posted by Admin12001

DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇAGININ DENİZE İNDİRİLMESİ

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan 54 metre uzunluk ve 44 metre kanat genişliği bulunan Airbus A 300 tipi uçak, İstanbul'da söküldükten sonra 5 Tır'a yüklenerek ve yol güvenliği sağlanarak Nisan ayı başında Kuşadası'na getirilmişti. Kuşadası'na bağlı Güzelçamlı'da milli park yakınlarında Tırlardan indirilen uçağın parçalarının montajı 7 Nisan tarihinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun da katılımıyla başlamıştı. Uzmanlar tarafından 2 aya yakın süre yürütülen çalışmalar sonucunda yolcu uçağının montajı tamamlandı. Deniz kenarında yapılan montajın tamamlanmasıyla uçak Sedef Vinç'in uzman ekibi ile kontrollu şekilde Kuşadası Körfezi'ne indirildi ve uçağın denizde yüzdürülmesi sırasında ortaya ilginç görüntüler çıktı. Deniz üzerindeki 4 saatlik bir yolculuğun ardından dev uçak batırılacağı noktaya getirildi. Kuşadası'nı dünya sualtı turizminde önemli bir noktaya taşıyacak olan ve Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Sualtısporları Federasyonu işbirliğiyle yürütülen uçak batırma projesinin gerçekleştirilmesi töreni, Kuşadası Körfezi'nde Ramada ile Suhan 360 otellerinin önünde gerçekleşti.

Törene, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Derya Can, CHP Aydın il Başkanı Bayram İnci, Söke, Karacasu, Çine ve Bozdoğan Belediye Başkanları, Aydın Büyükşehir Belediyesi Denizcilik Daire Başkanı Barış Tarım ile çok sayıda vatandaş izledi. Yapılan çalışmanın ardından dev uçak Ramada ve Suhan 360 otellerinin önünde denize batırıldı.

BAŞKAN ÇERÇİOĞLU BATIRMA ÇALIŞMALARINI İZLEDİ

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan Airbus A3 00 tipi uçak önce İstanbul'da parçalandı. 5 Tır'a yüklenerek, titizlikle alınan yol güvenliği ile montaj iççin Kuşadası'na bağlı Güzelçamlı'ya getirildi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından 7 Nisan tarihinde törenle start verilen Airbus A 300 tipi yolcu uçağının montajı özel bir ekip tarafından iki aylık süre içinde tamamlandı. Kuyruk, flap gibi parçaları çıkarılan uçak, denize dev vinçlerle indirildi.. Vinçlerle ön tarafından tutulan uçağın yerdeki kontrolünde bir büyük iş makinası daha kullanıldı. Altına yüzer balonlar bağlanarak yüzdürülen Airbus A 300 tipi uçak yüzer vince bağlanarak yine büyük bir römorkor tarafından kıyıdan çekildi ve batırılacağı Kuşadası Körfezi'ndeki Ramada ile Sühan 360 Otellerinin karşısındaki bölgeye getirildi. Burada yapılan törenin ardından, uçağın batırılması işlemi gerekleşti.

BATIRILAN UÇAKLARIN EN BÜYÜĞÜ

Bir uçağın "dalış turizmi” için denize batırılması Türkiye'de bir ilk değil. Ne var ki, bugüne kadar Antalya, Kaş ve Kemer'de 2009 yılından bu yana bu amaçla denize batırılan sadece üç küçük uçak var. Biri iki kişilik Türk Hava Kurumu, bir diğeri askeri nakliye uçağı, sonuncusu ise 10 kişilik yine pervaneli bir uçak. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası açıklarında batırılan AIRBUS A300 Tipi uçağın, bu boyutta resif amaçlı batırılan en büyük ve bir ilk olduğunu belirterek, "Yaptığımız araştırmalarda bu boyutta resif amaçlı denize bugüne kadar hep küçük ölçekli uçaklar batırılmış. Kuşadası'nda Dünya Dalış Turizmine hizmet edecek olan Airbus A 300 tipi uçak hem Türkiye'de hem de Avrupa kıtasında bir ilk oldu " dedi.

Etiketler: